Nyugalom, mr az elejn leszgezzk: ha valaki gyakran kerl sszetzsbe a prjval, az mg nem felttlenl vezet a kapcsolat vghez vagy egyenesen vlshoz. St, ha megtanulod elviselni s kezelni a folytonos tkzseket, veszekedseket, az mg teljesebb teheti kedvesed boldogsgt, s nem utols sorban a sajtodat.
John Gray amerikai pszicholgus s prterapeuta szerint a proknak is meg kell vvniuk a mindennapi harcaikat egymssal (John Gray: Mars s Vnusz mindennapi harcai, Trivium Knyvkiad, 2001).
A szakember szerint a vita leggyakrabban az eltr nzetek s ignyek, a klnbz clok, illetve motvumok, valamint az eltr gondolkods emberek viselkedsbl ered helyzetek nem megfelel kezelst jelenti. "letnk prjval az sszetzseket nem lehet - s nem is kell - kikerlni, hiszen a vlemnyek tkztetse feszltsgoldan hat mg a legszenvedlyesebb szerelemben is. A kibkls pedig a frfi-n jtszma egyik legkedvesebb s egyben elengedhetetlen rsze" - rta a knyvben Gray.
De hogyan is veszekedjnk? me, nhny megfontoland aranyszably.
Ha nem szlsz, gyse j
Zita 25 vesen pp egy ngy vig tart szerelemet prbl kiheverni. "Borzasztan jl indult minden. Mg alig ismertk egymst, n mris rettenetesen felnztem a kedvesemre. Persze eleinte egyltaln nem tartottam terhesnek, hogy az esetek nagy rszben mindig hozza meg a dntseket, s nekem nem lehet ellenvetsem. Annyira szerelmes voltam bel, hogy mindenben alrendeltem magam az elkpzelseinek - m egy id utn elkezdett zavarni, hogy egyszeren nekem nem lehetett vlemnyem" - mondja.
"Hossz ideig csak nmn trtem, nem akartam vitba bonyoldni, mert fltem, hogy gyis alulmaradnk vele szemben. Ma mr beltom, az n hibm is volt, hogy nem beszltem arrl, mi nyomja a lelkemet, s magamban tartottam az sszes srelmemet" - folytatja. - "Amikor vek mltn vgre elkezdtem n is rvelni, a prom egyltaln nem tudta, mit kezdjen a dologgal. Addigra ugyanis mr teljesen hozzszokott az n csendes beletrdsemhez. Vltoztatni mr kptelensg lett volna - n pedig gy reztem, megfulladok. gy elvltak tjaink, m azt megtanultam, hogy vitzni j s szksges."
A szakember tippje: Sose hallgasd el a vlemnyed a msik eltt, mg akkor sem, ha biztosan tudod, hogy a ketttk llspontja gykeresen klnbzik. A titok a megfelel tlalsban, azaz a kommunikci mdjban rejlik. Vagyis rvelj, de ne mindenron!
A harag valban rossz tancsad
"Nekem nem nehz sszevesznem a bartommal, a legaprbb semmisgen is percek alatt gy felhzom magam, hogy rkig fstlgk rajta" - mondja Anik, aki 32 vesen mr nyolc ve l egytt trsval.
![Forrs: [origo]](http://www.origo.hu/i/0606/20060614parveszek1.jpg)
"Ilyen a habitusom: a szvltsaink jszerivel mindig jelentktelen aprsgok miatt kezddnek el. Azt hiszem, nlunk nem is igazn a nzeteltrsek megoldsrl van sz, mert ha mlyen magamba nzek, akkor be kell vallanom: inkbb egyfajta erfitogtats, az, ami megy kzttnk a prommal. A bartnm szerint ksz csoda, hogy mg egytt vagyunk, folyton marakodunk - holott egy nyugodt, higgadt beszlgetssel sokkal tbbet rnnk el mindketten. s lehet, hogy igaza is van, mert mostanban egyre durvbban srtegetjk vagy bntjuk meg egymst, gy nehezebben is bklnk ki a vgn" - panaszolja.
A szakember tippje: Egy hatalmas vitra rdemes egy j nagyot aludni, mert msnap, nyugodtabban s tisztbb fejjel knnyebb a trtnteket megbeszlni. s ne feledd: mindig hallgasd vgig a msik felet is! Az sem rt, ha tgondolod, amit mond, mieltt zsigerbl leszavaznd - mg az is lehet, hogy tnyleg vannak j megltsai.
 |