Szőrmentén a szexisen sima lábakért
A tavaszi napsugarak előbb-utóbb lecsalják rólunk a nadrágot, és lábunkat újra megmutatjuk a világnak. Összeállításunkból megtudhatod, hogyan tedd selymessé lábaidat. |
Mára az ápolt, kifogástalan külső fokmérőjévé vált a sima, szőrtelen láb, amiért egyeseknek többet, másoknak kevesebbet kell tenniük. Alkati adottság a szőrtüszők száma és minősége, illetve a szálak színe és vastagsága. A serdülőkori hormonális hatások a gyermekkori piheszőrt végleges szőrzetté alakítják, ami ezután jelentős mértékben csak a szervezet helytelen működése következtében változhat. A fokozott szőrnövekedés mögött a központi idegrendszer megbetegedése, illetve a mellékvesekéreg vagy a petefészek férfi nemi hormon túltermelése állhat. Ilyenkor a szőrszálak megerősödnek, és szokatlan, “férfias” helyeken, például az arcon, az állon, a mellkason vagy az alhason is megjelenhetnek. Ebben az esetben orvosi kezelésre van szükség, egyébként pedig marad a szőrtelenítés. Akik kitartóbbak, megpróbálkozhatnak a szőrnövekedés mérséklésével táplálkozásukon keresztül is.
Tipp |
Hogyan befolyásolhatjuk a szőrnövekedést táplálkozással? Csökkenthető a szőrnövekedés a férfi nemi hormon túlsúlyát ellensúlyozó ösztogénnel is, mely természetes formában az ún. „fitoösztrogénekben” fordul elő. Az enyhe hormonhatású növények, mint a szója, a különféle hüvelyesek, gabonafélék és magvak, a cseresznye- és almafélék, a sárgarépa, a körte, a hagyma, a fokhagyma, a földieper, a tök, és a lóhere segítenek a nőiesség kihangsúlyozásában és az egészségmegőrzésben is, ám fogyasztásukat nem szabad túlzásba vinnünk. | Borotválás
A lábszár szőrtelenítésének leggyorsabb, legkíméletesebb és legolcsóbb módja. Hátránya azonban, hogy mivel nem húzzuk ki, csak tőből vágjuk le a szőrszálakat, a láb akár már másnap borostás lehet. Ráadásul erősíti a piheszőröket, és könnyebben fennállhat az „alánövés” veszélye, amikor a szőrszálnak nem törnek a felszínre, hanem a hámréteg alatt nőnek begyulladt csomókat okozva. • Száraz borotválás: Érzékeny bőrűek esetében viszkető érzést okozhat, és szárítja a bőrt, ezért nekik a nedves borotválás jobb megoldás. Női borotvákat érdemes használnunk, megfelelőek az eldobható műanyagok, de akár a villanyborotva is. Zuhanyzás előtt, szárazon fussunk végig a lábszáron a szőr növésirányával ellentétesen húzva a borotvát, majd kenjük be lábunkat bőrnyugtató krémmel, zselével vagy habbal. Fontos, hogy jó minőségű, természetes alapú, aloe vera, körömvirág, kamilla vagy jojoba kivonatot tartalmazó, nyugtató hatású, hidratáló készítményeket használjunk utókezelésre. • Nedves borotválás: Hatása valamivel tartósabb, mert mélyebben vágja el a szálakat. Fürdés, zuhanyzás után, vagy szappannal, borotvahabbal felpuhított bőrön érdemes alkalmazni. Kíméletesebb a száraz borotválásnál, ezért ha lehetséges, inkább ezt a megoldást válasszuk. Ebben az esetben is nagyon fontos a bőrhidratáló utókezelés.
Gyantázás
Kérhetjük kozmetikusunktól, de végezhetjük otthon is. Bár fájdalmasabb a borotválásnál, sokkal tartósabb, mivel gyökerestől tépjük ki a szőrszálakat. Hatása akár másfél hónapig is eltarthat, és állítólag hosszú távon alkalmazva ritkul a szőrzet.
• Meleg gyanta: A hagyományos, tégelyes változat használata hozzáértést igényel, mert ha túlmelegítjük, könnyen megégethetjük a bőrt. Otthoni használatra célszerűbb a mikrohullámú sütőben felmelegíthető, görgőfejes, patronos megoldást választanunk. A gyantát a szőrszálak növésének irányában vigyük fel, simítsunk rá papír- vagy textílcsíkot, majd ellentétes irányban hirtelen mozdulattal rántsuk le. Mindig kis felületre, és csak egy rétegben vigyük fel a gyantát. A következő szőrtelenítéssel a gyanta megfelelő tapadása érdekében várjuk meg, míg a szőrszálak hossza eléri a 4mm-t. Visszérproblémák esetén kerüljük a meleg gyantát.
10 szőrszálhasogató tippünk: |
1. Az elektromos epilálás csak a maximum 0,5 mm hosszú szőrszálakat távolítja el, ha ettől hosszabbak előtte borotváld le a lábad. 2. A szőrtelenítő krém kémiai vegyületeket tartalmaz. Ezért ne használd sérült, sebes bőrön, mert növeled a szőrtüszők begyulladásának esélyét. Ugye te sem szeretnéd, ha lábad bőre egy tini arcához hasonlítana? 3. Ne növekvő holdfázisban szőrteleníts! Ebben az időszakban inkább a szőrszálak megerősödését, dúsabbá válását ösztönzöd. 4. Felejtsd el a pasid borotváját! Ezzel csak elősegíted a fertőzésveszélyt, a gyulladások kialakulását. 5. Szőrírtás után legalább fél napig ne szoláriumozz, kerüld az erős napfényt. Bőrödnek ennyi időre van szüksége, hogy megnyugodjon. 6. Közvetlenül szőrtelenítés után ne használj alkohol tartalmú dezodorokat, testápolókat, parfümöket. 7. Mindig kend be a bőröd szőrtelenítés utáni nyugtató krémmel! Akkor is, ha a kevésbé fájdalmas borotválást választottad. 8. Bőr alá nőtt szőrszálak keserítik meg életed? Semmiképpen ne kezd el otthon nyomogatni. Fordulj szakemberhez, sokszor a kozmetikus is hatékonyan tud segíteni. 9. Szőrtelenítés előtt egy-két nappal tanácsos bőrradírt használni. Így jobban eltávolíthatók lesznek a szőrszálak. 10. A makacs szőrtüsző-gyulladásokkal sem érdemes packáznod. Keress fel egy bőrgyógyászt, mielőtt hegek tarkítanák a bőrödet.
| • Hideg gyanta: Ugyanúgy alkalmazzuk, mint a meleg gyantát, csak nem kell előzőleg felmelegítenünk. Kenjük fel a száraz bőrre, nyomkodjuk bele a papír-, textíl- vagy celofáncsíkot, majd rántsuk le. Tenyérben felmelegíthető gyantacsíkok is kaphatók, melyeket a bőrfelületre egyszerűen csak rá kell nyomkodni, majd lerántani. • Cukorpaszta: Kozmetikákban használt, kedvelt eljárás. A cukorból, vízből, citromból és egyéb természetes alapú adalékanyagokból készült masszát, a hagyományos gyantázással ellenkezőleg, a szőr növekedési irányával ellentétesen kenik fel, és megegyező irányban tépik le, miután alaposan belenyomkodták a pórusokba. Ezáltal kevésbé sérül a bőr, kisebb fájdalommal jár, és mivel a bőr mélyebb rétegeiből tudja eltávolítani a szőrt, hatása a hagyományos gyantáénál tartósabb. Ráadásul az ellentétes felvitel miatt azt sem kell megvárni, míg a szőrszálak hossza eléri a 4mm-t. Vízzel eltávolítható, nem ragad, és egy-egy bőrfelületre többször is vissza lehet térni. 25-26 fokon kenhető, ezért a bőrt sem égeti.
Epiláló készülék Gyökerestől tépi ki a szőrszálakat, így hatása ugyanolyan tartós, mint a gyantáé, viszont fájdalmasabb, mert hosszabb ideig tart, míg a szálakat egyesével kihúzza. Az újabb készülékeket masszírozó görgőkkel, hűsítőkkel látták el a fájdalom csökkentése érdekében. Száraz lábon alkalmazzuk, majd hűsítő, hidratáló krémmel nyugtassuk a bőrt. Fontos, hogy a készüléket rendszeresen tisztítsuk.
Epiláló krém, hab, zselé Fájdalommentes, gyors, a láb simaságát egy-két hétig garantóló, ám nem igazán bőrbarát módszer. A készítményekben levő lúgos anyagok a bőr felszíne alá 1mm mélységig hatolva feloldják a szőrszálat, de egyben a bőrt is roncsolhatják, ami ezáltal könnyen begyulladhat. Ezért első használat előtt feltétlenül alkalmazzunk allergiatesztet: könyökhajlatunkra kenjünk egy kis mennyiséget, majd ha beszívódott, töröljük le. Ha egy nap múlva sem tapasztalunk bőrpírt vagy viszketést, alkalmazhatjuk a készítményt, de a használati utasításban leírt hatóidőt ne lépjük túl. Utána feltétlenül kenjük be lábszárunkat alkoholmentes, természetes alapú hidratáló krémmel.
Koptatás Természetes módszer a szőr speciális felületű dörzskesztyűvel való koptatása, melynek előnye, hogy a szőrszálakkal együtt az elhalt hámsejtek is leválnak. Hátránya azonban, hogy a dörzsölés bőrirritációt okozhat. Inkább azoknak érdemes alkalmazniuk ezt a megoldást, akiknek kevésbé erős szálú a szőrzetük.
UHA szőrnövekedés gátló
A 100%-osan növényi alapú, enzim-technológiája négy hónap alatt megváltoztatja a szőrtüsző szerkezetét, és az erős, sötét szőr egyre gyengébbé válik, végül teljesen eltűnik.
Szőkítés Ritka, vékony szálú, de sötét szőrzet esetén nyújthat megoldást, de szokták alkalmazni olyankor is, amikor hormonális okok miatt átmeneti a szőrnövekedés, és az illető nem akar egyéb szőrtelenítési eljárást alkalmazni. Lábon ritkán alkalmazzák.
Végleges megoldások Ha már belefáradtunk az újra és újra visszanövő szőrökkel való ádáz küzdelembe, érdemes belevágnunk az egyre népszerűbbé és biztonságosabbá váló végleges szőrtelenítésbe, melynek hátránya, hogy hosszadalmas és költséges. • Elektromos epilálás: A szőrtüsző nyílásán keresztül elektródát vezetnek be, és gyenge árammal elpusztítják a szőrhagymákat. Valódi szőrszálhasogatás, mert a tüszőket egyenként kezelik, ami hosszú, ráadásul a tűszúrások miatt nem is fájdalommentes folyamat. • Lézeres epilálás: A legmodernebb eljárás, melynek során a sötét szőrszál elnyeli és levezeti a lézerfényt a gyökérig, ami ennek hatására elpusztul. A világos, pihés, ősz szőrszálak nem alkalmasak lézere s eltávolításra, de fehér bőrűek és sötét szőrzetűek esetében az eredmény 80-90%-os is lehet. Mivel a lézerfény csak az éppen növekedő szőrszálakra hat, a kezeléseket a teljes szőrtelenségig 6-8 hetente meg kell ismételni.
| |